COFARM4CITIES: SREČANJE PROJEKTNIH PARTNERJEV V LJUBLJANI

V Ljubljani je od 12. do 14. maja 2025 potekalo srečanje partnerjev evropskega projekta CoFarm4Cities, ki so se ga udeležili partnerji iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Madžarske in Poljske.

Srečanje se je pričelo z uvodnim pozdravom gostiteljev z Mestne občine Ljubljane in nadaljevalo s strokovnim pregledom, kjer smo udeleženci pregledali napredek projektnih aktivnosti, finančni del projekta ter načrtovali nadaljnje korake.

Sledila je delavnica, namenjena razvoju skupnega modela rabe zemljišč kot enega glavnih projektnih rezultatov. V tej fazi smo se usmerili v SWOT analizo o skupno razvitem modelu rabe zemljišč z vseh treh vidikov trajnostnega razvoja – skupni model bo namreč eden ključnih rezultatov projekta – ter pripravi mestnih akcijskih načrtov, ki je potekala pod okriljem Univerze Óbuda z Madžarske.

Ekipa programa Ekošola je na srečanju aktivno sodelovala; pripravili smo pregled usposabljanj (dogodkov) za odločevalce, ki so v letošnjem letu potekali v vseh partnerskih državah. Vodili smo interaktivni del, namenjen evalvaciji dogodkov, delitvi izkušenj in znanj, ki smo jih pridobili tekom organizacije oziroma same izvedbe izobraževanj. Predlagane izkušnje in izzivi bodo v pomoč pri organizaciji prihodnjih srečanj z odločevalci in drugimi deležniki.

Popoldanski del je vključeval terenski obisk pilotnih lokacij. Partnerje smo popeljali na ogled šolskega vrta na OŠ Oskarja Kovačiča, kjer so za nas pripravili vsebinsko bogato predstavitev njihovega dela v projektu CoFarm4Cities na primeru visokih gred ter predstavili širok nabor povezanih dejavnosti, ki se navezujejo na lokalno pridelano hrano, pripravo jedilnikov ter drugih dejavnosti. Temu je sledil obisk male učne urbane kmetije na Rakovi jelši, kjer so nas pričakali vrtički, na katerih že uspevajo jagode, zelišča ter različna zelenjava. Mala urbana kmetija na Rakovi jelši je primer mestnega vrta kot učnega poligona – tako za šole kot tudi priložnost za vključevanje prebivalcev.

Dan smo zaključili z interaktivno delavnico o komunikacijskih vidikih projekta in idejami, kako ga nadgraditi za različne deležnike, ki jih naslavljamo v projektu.

Drugi dan smo pričeli z zborom partnerjev na informacijski točki Ljubljana na poti do ogljične nevtralnosti, kjer so predstavniki Mestne občine Ljubljana predstavili smernice in načrte za brezogljično prihodnost mesta Ljubljana. Od tam smo se odpravili na sproščen izobraževalni sprehod po Čebelji poti, ki povezuje urbano okolje z ohranjanjem čebel in drugih opraševalcev.

V zaključnem delu partnerskega srečanja je v Mestni hiši potekala skupna delavnica z razpravo o izkušnjah s pilotnimi lokacijami in aktivnostmi v partnerskih mestih. Vsak izmed partnerjev je predstavil svoje delo in dosedanje izkušnje z delom na pilotnih lokacijah. Ekipa programa Ekošola je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana predstavila urbane šolske vrtove, ki jih vzpostavljajo na pilotnih šolah, ter pilotno lokacijo na Rakovi jelši. Prav tako smo predstavili izid vrtnarskega priročnika za učitelje Urbani šolski vrt, ki je sedaj dostopen tudi v angleškem jeziku (https://ekosola.si/wp-content/uploads/2025/05/Urban-school-garden-a-teachers-guide.pdf).

Dogodek smo zaključili s povzetkom ključnih točk in predlogov za nadaljnje sodelovanje, srečanje pa simbolično zaključili na ladjici na reki Ljubljanici.

X