Zaključen nagradni natečaj »Odpadkom dajemo novo življenje« 2025/2026

Nagradni natečaj Odpadkom dajemo novo življenje za šolsko leto 2025/2026 je uspešno zaključen.

V natečaju je sodelovalo več kot 2.790 otrok, učencev in dijakov iz 97 vzgojno-izobraževalnih ustanov, ki so skupaj pripravili več kot 500 izvirnih izdelkov.

Letošnja osrednja tema je bila trajnostno ravnanje z odpadnimi materiali, projektne aktivnosti pa so potekale pod skupnim sloganom: ZMANJŠAJ – PONOVNO UPORABI – RECIKLIRAJ.

Sodelujoči so z veliko mero ustvarjalnosti, inovativnosti in zavzetosti iz različnih vrst odpadnih materialov (plastika, papir, kovina, KEMS embalaža) oblikovali številne zanimive izdelke – od eko igrač, uporabnih predmetov in dekoracij do didaktičnih iger, plakatov in glasbil.

Med prispelimi deli izstopajo:

  • maskota Smetko in lutka Varuh okolja,
  • maketa Zemlje iz zamaškov ter maketa kozolca iz odpadnega lesa,
  • igra tetris iz jajčnih škatel,
  • scenografije za predstave in valeto,
  • izvirni glasbeni instrumenti,
  • rojstnodnevna torta iz odpadnih materialov,
  • stojala za zobne ščetke in košare iz odpadnih električnih kablov,
  • različne živali iz plastenk ter pokali,
  • šivana »goba velikanka« in lončki za rože,
  • čoln iz plastenk ter številne druge igrače,
  • predelani šolski stoli v lesene obeske,
  • učni pripomočki, kot so modeli celic, ter številni drugi ustvarjalni izdelki.

Prispevki jasno izkazujejo, da lahko odpadni materiali z ustreznim znanjem, domišljijo in trudom pridobijo novo vrednost ter prispevajo k bolj trajnostnemu načinu razmišljanja in delovanja.

Iskreno čestitamo vsem sodelujočim in njihovim mentorjem za izjemen prispevek, ustvarjalnost in predanost!

🏆 Nagrade bomo podelili na Konferenci koordinatorjev programa Ekošola, ki bo potekala 21. avgusta 2026 v Termah Čatež.

X