Nagradni natečaj Odpadkom dajemo novo življenje za šolsko leto 2025/2026 je uspešno zaključen.
V natečaju je sodelovalo več kot 2.790 otrok, učencev in dijakov iz 97 vzgojno-izobraževalnih ustanov, ki so skupaj pripravili več kot 500 izvirnih izdelkov.
Letošnja osrednja tema je bila trajnostno ravnanje z odpadnimi materiali, projektne aktivnosti pa so potekale pod skupnim sloganom: ZMANJŠAJ – PONOVNO UPORABI – RECIKLIRAJ.
Sodelujoči so z veliko mero ustvarjalnosti, inovativnosti in zavzetosti iz različnih vrst odpadnih materialov (plastika, papir, kovina, KEMS embalaža) oblikovali številne zanimive izdelke – od eko igrač, uporabnih predmetov in dekoracij do didaktičnih iger, plakatov in glasbil.
Med prispelimi deli izstopajo:
- maskota Smetko in lutka Varuh okolja,
- maketa Zemlje iz zamaškov ter maketa kozolca iz odpadnega lesa,
- igra tetris iz jajčnih škatel,
- scenografije za predstave in valeto,
- izvirni glasbeni instrumenti,
- rojstnodnevna torta iz odpadnih materialov,
- stojala za zobne ščetke in košare iz odpadnih električnih kablov,
- različne živali iz plastenk ter pokali,
- šivana »goba velikanka« in lončki za rože,
- čoln iz plastenk ter številne druge igrače,
- predelani šolski stoli v lesene obeske,
- učni pripomočki, kot so modeli celic, ter številni drugi ustvarjalni izdelki.
Prispevki jasno izkazujejo, da lahko odpadni materiali z ustreznim znanjem, domišljijo in trudom pridobijo novo vrednost ter prispevajo k bolj trajnostnemu načinu razmišljanja in delovanja.
Iskreno čestitamo vsem sodelujočim in njihovim mentorjem za izjemen prispevek, ustvarjalnost in predanost!




















































