CoFarm4Cities: OŠ Karla Destovnika Kajuha in Bučni dan

V torek, 22. oktobra 2024, smo se udeležili prvega skupnega dogodka za vse pilotne šole, vključene v projekt CoFarm4Cities. Dogodek je potekal na vrtičkarskem območju Rakova Jelša, pod upravljanjem Javnega zavoda Mala ulica in na Mali učni urbani kmetiji Rakova Jelša.

Ko smo prispeli na vrtičke so nas sprejeli s toplim čajem in piškoti.

DELAVNICE NA DOGODKU:

1. Kuharska delavnica: Priprava bučne juhe

Osrednja nit delavnice so bile buče od tod tudi ime dogodka »Bučni dan«. Naučili smo se pripravljati bučno juho, pri čemer je bil poudarek na trajnostni uporabi vrta) in zmanjševanju živilskih odpadkov. Poleg svežih sestavin smo prinesli tudi star kruh, ki bi ga sicer zavrgli. Ta kruh smo popekli in ga uporabili kot slasten dodatek k juhi, s čimer smo spoznali, kako lahko ostanke hrane uporabimo na okusen in kreativen način. Rezali smo buče, sekljali čebulo, česen, ingver in druge sestavine, vse pa so bile nato uporabljene za kuhanje juhe. Izluščena bučna semena so shranili za nadaljnje sajenje, olupke pa smo odvrgli na kompost. Delavnica je poudarila pomen vrtnarske samooskrbe, premišljene uporabe hrane in pravilnega ravnanja z organskimi odpadki.

2. delavnica: Izdelava ptičjih gnezdilnic, krmilnic in žuželčjih hotelov

Izdelovali smo ptičje gnezdilnice, krmilnice in žuželčje hotele, s poudarkom na pomembnosti ohranjanja biotske raznovrstnosti na domačih vrtovih. Ptičje gnezdilnice smo izdelali kot primerno zavetje za ptice, ki so ključne za ekološko ravnovesje, saj se hranijo z žuželkami in tako preprečijo njihovo prekomerno širjenje. Poleg tega so izdelovali ptičje krmilnice, ki pticam omogočajo preživetje v zimskem času, ter žuželčje hotele, ki so koristni za opraševalce, kot so čebele in druge koristne žuželke. Namen delavnice je bil vzpostaviti okolju prijazne za podporo naravi in poudariti pomen teh živali. Vse izdelke bomo postavili na Vrtišče.

3. Vrtnarska delavnica: Priprava vrta za zimo in sajenje prezimnih vrtnin

Vrtnarska delavnica je bila namenjena spoznavanju osnovnih vrtnarskih opravil in pripravi vrta na zimo. V spremstvu dveh kozic smo se sprehodili od vrtičkarskega območja do Male učne urbane kmetije Rakova jelša, kjer smo govorili o koristih domačih živali in njihovi vlogi na kmetiji. Na učnem vrtu smo pomagali pripraviti gredice za prezimne vrtnine. Sadili smo zelenjavo v visoke grede, ki lahko prezimi, kot sta česen, čebula in zimska solata ter pojasnili, katere rastline so primerne za prezimovanje in kakšne so njihove posebnosti. Višje gredice smo napolnili z novim kompostom in zasadili jagodičnice, ob ograji pa smo posadili grmovnice, kot je bezeg, ki bodo prihodnje leto poskrbele za večjo biotsko pestrost. V okviru vrtnarske delavnice smo, sprehajali, božali in hranili dve kozici, zajčke in občudovali kokoši, ki so na našem vrtišču tudi izvalila jajca.

4. Spoznavanje dvoživk: Biotska pestrost Ljubljanskega barja

Delavnica je bila namenjena spoznavanju biotske pestrosti Ljubljanskega barja, zlasti dvoživk, ki so ključne za ohranjanje ekosistema v kmetijski krajini. Spoznali smo vlogo dvoživk v ekosistemih, njihovo pomembnost za zdravje narave ter načine, kako lahko prispevamo k njihovemu varovanju. V okviru delavnice spoznavanja dvoživk smo imeli priložnost v roke dobiti navadnega pupka.

Po končanih delavnicah je sledila napeta tekma v igri med dvema ognjema, kjer smo tudi zmagali. Nato je sledila pojedina bučne juhe, ob tem pa smo spletli nove prijateljske vezi z učenci Osnovne šole Maksa Pečarja Črnuče. Naučili smo se veliko novega in spoznali, da smo na mobilne telefone čisto pozabili in jih celo popoldne nismo pogrešali. Komaj čakamo na delavnice, ki bodo spomladi.

Učenci izbirnega predmeta sodobno kmetijstvo (OŠ Karla Destovnika Kajuha)

X