COFARM4CITIES: SREČANJE PARTNERJEV PROJEKTA V ZAGREBU

V Zagrebu je od 10. do 11. septembra 2024 potekalo srečanje partnerjev evropskega projekta CoFarm4Cities, ki smo se ga udeležili partnerji iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Madžarke in Poljske.

Srečanje se je pričelo s strokovnim delom, kjer smo udeleženci pregledali potek projekta in nadaljnje aktivnosti, izpeljali delavnico o izkušnjah in izzivih urbanih vrtov, vsak partner pa je predstavil tudi svoje dosedanje delo in dejavnosti.

Zvrstile so se zanimive predstavitve pilotnih lokacij. Mesto Zagreb s podporo ICE, Inštituta za krožno gospodarstvo, vzpostavlja urbani sadovnjak. Torino in KAIROS, Konzorcij socialnih zadrug, z elementi trajnosti in krožnega gospodarstva dopolnjujeta skupnostni vrt Cascina Falchera, ki bo privabljal ljudi vseh socialnih ozadij in interesov. Budimpešta (občina Óbuda-Békásmegyer) in Univerza Óbuda bosta zgradila urbano kmetijo v občinski lasti, ki bo temeljila na krožnih in obnovljivih rešitvah. V Krakovu vzpostavljajo hibridni model urbane kmetije, ki bo združeval elemente najemniških in skupnostnih vrtov. V Ljubljani MOL vzpostavlja mini urbano kmetijo v obliki izobraževalnega poligona na vrtičkih na Rakovi jelši, namenjenega ljubljanskim osnovnim šolam. V društvu DOVES, programu Ekošola, pa s pomočjo osmih pilotnih ljubljanskih ekošol, razvijamo izobraževalni program in metodologijo za učitelje in učence, ki bosta temeljila na prehranski samooskrbi in trajnosti. Na vsaki pilotni lokaciji se srečujemo z različnimi izzivi, ki smo jih partnerji tudi predstavili in izmenjali poglede, izkušnje ter se dogovorili, kako nadaljevati in prilagoditi dejavnosti.

Na pilotni lokaciji bodočega sadovnjaka v Zagrebu nas je pozdravila ravnateljica osnovne šole Brestje, ki stoji na sosednjem zemljišču. Tudi učenci te šole bodo namreč aktivno sodelovali pri dejavnostih v sadovnjaku.

Drugi dan je v prostorih mestne občine Zagreb zagrebški podžupan Luka Korlaet predstavil nekaj ukrepov o ozelenitvi mesta Zagreb ter umirjanje oziroma omejevanje prometnih tokov, ki prispevajo k trajnostni mobilnosti v mestu. Po predstavitvi projekta UP2030 smo nadaljevali s pregledom komunikacijskih dejavnosti v projektu CoFarm4Cities in izzivov, ki jih prinašata vključevanje in sodelovanje različnih deležnikov v projektu, s poudarkom na vključevanje odločevalcev.

Srečanje smo zaključili z dogovori o skupnih dejavnostih in aktivnostih po lokacijah do spomladi, ko je predvideno srečanje v Ljubljani.

Več o projektu na naši spletni strani 

Več o projektu na uradni spletni strani projekta

X