Hrana ni za tjavendan: čedalje globlja ozaveščenost in spoštljiv odnos do hrane

V Celju se je 7. junija zaključil projekt Hrana ni za tjavendan, ki so ga vrtci in šole izvedli že peto leto zapored. Letos je pri projektu sodelovalo 3500 otrok in 250 mentorjev iz več kot sto izobraževalnih ustanov, kar je tudi rekordno število sodelujočih ustanov.

Z raznolikimi aktivnostmi je ustanovam letos uspelo zmanjšati količino zavržene hrane v povprečju za 40 odstotkov, k bolj odgovornemu ravnanju s hrano pa so s posebnim družinskim dnevnikom zavržene hrane spodbudili tudi starše in druge družinske člane v domačih gospodinjstvih. Izobraževalne ustanove, ki pri projektu sodelujejo že več let, opažajo, da se je količina zavržene hrane znatno zmanjšala, a je še vedno njihov cilj, da zavržene hrane v nekaj letih ne bi bilo več.

V povprečju količino zavržene hrane zmanjšali za 40 odstotkov

Otroci in mladostniki so skupaj z mentorji izvedli številne aktivnosti, s katerimi jim je v povprečju uspelo zmanjšati količino zavržene hrane za 40 odstotkov. Rezultati projekta so pokazali, da je najmanj hrane pri obrokih ostalo takrat, ko so si jo otroci postregli sami. Zato si bodo na šolah še naprej prizadevali, da bodo to izvajali čim pogosteje, obenem pa otroke nenehno ozaveščali o pomenu odgovornega ravnanja s hrano.

K spremljanju količin ostankov hrane so otroci letos spodbudili tudi starše in druge člane domačih gospodinjstev. Prav tam je namreč po podatkih Statističnega urada RS največ zavržene hrane, kar polovica vse zavržene hrane v Sloveniji. Novost v letošnjem šolskem letu je bil Kuhlin dnevnik zavržene hrane, ki so ga otroci skupaj s starši izpolnjevali doma. Dnevnik je že v prvem letu postal izjemno priljubljen, saj so ga izpolnjevali na večini sodelujočih šol. Kot so ugotovili otroci in starši, največ zavržene hrane v domačih gospodinjstvih nastane po praznikih ali družinskih praznovanjih. Družinski dnevnik zavržene hrane je vključeval tudi družinsko zavezo za manj zavržene hrane, ki so jo otroci pripravili s starši in tako skupaj sklenili, da si bodo v prihodnje prizadevali, da bo doma čim manj zavržene hrane.

Zmagovalci
Vrtci in prva triada 1. Vrtec Agata pri OŠ Poljane

2. OŠ Raka

3. VVZ Kekec Grosuplje

Druga in tretja triada OŠ 1. OŠ Ljudski vrt Ptuj, Podružnica Grajena

2. OŠ I. Murska Sobota

3. OŠ Brinje Grosuplje

OŠ s prilagojenim programom 1. OŠ Franceta Bevka Tolmin

2. OŠ Brinje Grosuplje

3. OŠ Glazija Celje

Srednje šole 1. Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec

2. Srednja šola Črnomelj

3. Dijaški dom Ivana Cankarja

Reciklirana kuharija

Tudi letos ste se izjemno izkazali in nam poslali veliko raznolikih receptov, ki so z vašo dragoceno podporo prišli izpod rok otrok, učencev in dijakov. Iz 49 sodelujočih ustanov smo prejeli skupaj kar 135 receptov. Komisija je izbrala najboljše, ki so prejeli nagrado. Vsi zmagovalni recepti so objavljeni v knjižici Reciklirana kuharija.

X