20. septembra je v CŠOD Gorenje 2024 potekalo prvo izobraževanje »Učenje z vesoljem«, na katerem so učitelji in profesorji spoznavali satelitske posnetke s spletnim orodjem Copernicus Browser. Druga izobraževalna delavnica se je ponovila 27. septembra na CŠOD Medved.
Usposabljanje s praktično delavnico sta predstavila študenta Fakultete za geodezijo Univerze v Ljubljani. Prikazala sta teoretične vsebine, povezane z vesoljem in sateliti ter se dotaknila pojma »onesnaženje vesolja«, ki je vedno večji problem. Predstavila sta tudi orodje za dostop do satelitskih posnetkov, ki omogočajo raziskovanje različnih tem (od kmetijstva do vulkanov ali požarov ter do spremljanja podnebnih sprememb in njihovih posledic).
Udeleženci so se naučili, kako lahko s pomočjo uporabe satelitskega posnetka (opazovanje skozi več let) dopolnjujejo in nadgradijo podatke s terenskih meritev in tako obogatijo delo v razredu. Seznanili so se s cilji in aktivnostmi, ki se bodo skozi šolsko leto izvajale v okviru projekta Podnebni detektivi ter s pripravo raziskovalne naloge.
Projekt poteka v okviru mednarodnega projekta ESERO (European Space Education Resource Office), ki ga v Sloveniji koordinira CŠOD.
Več o samem projektu:
- spletna stran ESERO pisarne v Sloveniji www.esero.si
- spletna stran medpredmetnega šolskega projekta Podnebni detektivi https://projekti.csod.si/sero/climate-detectives/
- mednarodna ESA platforma Climate Detectives (Podnebni detektivi) s slovensko podstranjo: https://climatedetectives.esa.int/si
- Podnebne spremembe/ Podnebni detektivi https://ekosola.si/podnebne-spremembe-24-25/