V torek, 24. oktobra smo na OŠ Miren učiteljem in vzgojiteljem v sklopu projekta Vprašaj državo predstavili digitalno platformo, ki že uspešno deluje v 26 državah po svetu. S pomočjo platforme imenovane Alaveteli so prosilci po svetu oddali že več kot milijon zahtevkov.
Vodilni partner projekta je Transparency International Slovenia, v katerega so poleg Društva DOVES – FEE Slovenija vključeni še partnerji iz različnih statističnih regij: Zavod Dobra družba, Mladinska zveza Brez izgovora, Zavod Bob, Zavod Pip. Projekt je namenjen krepitvi zavesti v različnih okoljih o pravici do dostopa do informacij javnega značaja, da bi se v čim večji meri aktivirali pri iskanju teh informacij in tako dodatno spodbudili odprtost javnega sektorja na lokalni ravni.
Dostop do informacij javnega značaja je ustavno utemeljena pravica, ki je zapisana v 39. členu ustave, ki govori o svobodi izražanja. »Vsakdo ima pravico dobiti informacijo javnega značaja, za katero ima v zakonu utemeljen pravni interes, razen v primerih, ki jih določa zakon. Dostop do informacij javnega značaja je neodvisen od pravnega statusa prosilca in je enak za vse (fizična oseba, pravna oseba, tujec, društvo, delniška družba, banka, nevladna organizacija …)”
Kako poteka zahteva za informacijo javnega značaja?
Informacija se zahteva s pomočjo zahtevka, ki se ga naslovi na izbrani organ. Pred izdajo zahtevka je priporočljivo, da si predhodno pogledate njihovo spletno stran, ali je morda podatek že objavljen.
Vsi zavezanci za posredovanje informacij javnega značaja so vpisani v javnem registru zavezancev (AJPES), ki je dostopen tukaj.
Informacije javnega značaja so zanimive tudi za profesorje in učitelje, ki želite popestriti svoja predavanja s svežimi in aktualnimi podatki. O informacijah javnega značaja je pripravljen VODIČ ZA ZAČETNIKE.
Projekt Vprašaj državo: enostaven dostop do informacij javnega značaja financira Ministrstvo za javno upravo.