V Thermani Laško je 24. septembra 2018 je potekala Konferenca koordinatorjev programa Ekošola, ki se ga je udeležilo več kot 490 koordinatorjev iz vse Slovenije. Prvič je zeleno zastavo pridobilo 23 slovenskih ustanov – vrtcev, osnovnih, srednjih šol in fakulteta. Zelene zastave je ekokoordinatorjem, ravnateljem, učencem in dijakom izročila Martina Vuk, državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Rdeča nit konference je bila posvečena novemu tematskemu sklopu Podnebne spremembe, ki jo bodo izvajale ustanove v šolskem letu 2018/2019.
Martina Vuk, državna sekretarka na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport je v uvodnem nagovoru pred podelitvijo znaka Zelena zastava izpostavila pomen znanja, ki ga pridobimo prek formalnega in neformalnega izobraževanja, kamor štejemo tudi program Ekošola. Vse udeležence je pozdravil tudi nacionalni koordinator programa Ekošola mag. Gregor Cerar, ki povabil vključene ustanove, da z vsakim dejanjem vplivajo na podnebne spremembe in da »naj tej temi namenijo več pozornosti in praktično pri vseh svojih dejavnostih vključujejo tudi podnebne spremembe. Za mentorje smo zasnovali posebno gradivo in učne liste, ki jim bodo v pomoč pri njihovem delu,« je še zaključil, nacionalni koordinator programa Ekošola v Sloveniji.
Podnebne spremembe nov tematski sklop
Podnebne spremembe so bile tudi osrednja tema letne konference koordinatorjev programa Ekošola. Med predavatelji konference je bil tudi Matevž Lenarčič, ki je opisal svoje večkratne odprave merjenja črnega ogljika, pri čemer je poudaril, da se premalo zavedamo, da potuje z zračnimi masami na velike razdalje, povzročamo pa ga z nepopolnim izgorevanjem ogljičnih materialov. Zato povzroča lokalne, regionalne in globalne probleme. O podnebnih spremembah sta govorili tudi mag. Mojca Dolinar z Agencije RS za okolje in dr. Darja Piciga z Ministrstva za okolje in prostor.
Predavanja:
- »Zakaj meriti črni ogljik?«, Matevž Lenarčič
- Lokalni vidiki podnebnih sprememb, mag. Mojca Dolinar, ARSO
- Okoljski odtis, dr. Darja Piciga, MOP
- Vrtnarjenje brez prekopavanja, Jerneja Jošer
Program dela v šolskem letu 2018/2019 in predstavitev projektov:
- Podnebne spremembe, mag. Gregor Cerar, Anja Janežič, Dane Katalinič
- Vem, zato odgovorno jem
- Znanje o gozdovih
- Mladi v svetu energije
- Mladi poročevalci za okolje
- Hrana ni za tjavendan
- Misija: Trajnostna mobilnost
- Šolska VRTilnica
- Eko-paket
- Jaz, ti, mi za Slovenijo
- Star papir zbiram, prijatelja podpiram
- Ekobranje za ekoživljenje
- Sejem Altermed
- Ekokviz za OŠ
- Ekokviz za SŠ
- Likovni natečaj za kreativne izdelke
- Raziskovalci biotske raznovrstnosti
Projekt PODNEBNE SPREMEMBE V EKOŠOLI sofinancirata Eko sklad in MOP