Eko dan na Osnovni šoli Zadobrova

Na Osnovni šoli Zadobrova smo učenci in učitelji zelo aktivni na različnih področjih, s katerimi želimo nadgrajevati svojo ustvarjalnost, krepiti znanje in si prizadevati za kulturen in spoštljiv odnos do sebe, sočloveka, okolice šole in narave.

Ti cilji so zapisani v poslanstvu naše šole in tudi v Eko listini, ki smo jo prejšnje šolsko leto na šolski prireditvi ob Eko dnevu slavnostno obnovili in ob prisotnosti ljubljanskega župana Zorana Jankovića tudi podpisali.

Našo skrb za naravo, zdravje in dobre medosebne odnose smo pokazali tudi letos na Eko dnevu, ki smo ga izvedli v četrtek, 18. aprila. Tema letošnjega Eko dneva je bila ‘šport, narava, kultura in zdravje’. Učitelji in zaposleni v svetovalni službi smo se že od začetka šolskega leta pripravljali na ta dan. Za učence smo pripravili 21 raznovrstnih delavnic, ki so se nanašale na omenjeno temo. Na vsako so se lahko učenci razredne in predmetne stopnje prijavili glede na svoje zanimanje. Tako so bile delavnice medgeneracijsko zasnovane, učenci so v njih sodelovali in si pri ustvarjanju izdelkov tudi pomagali med sabo. Ustvarjene izdelke so lahko po končani dejavnosti odnesli domov. Utrip z vsake delavnice pa smo učitelji ujeli v nekaj fotografij, iz katerih smo na koncu pripravili film o Eko dnevu.

Učenci so se med delom v delavnicah tudi razgibali na šolskem igrišču. Na ta način smo v okviru Eko dneva obeležili 30. obletnico Slovenske mreže Zdravih šol, katere članica je tudi naša šola. Za učence smo pripravili poseben tek okoli igrišča, ki smo ga poimenovali Podnebni tek. Njegova posebnost je bila, da je potekal ves čas trajanja Eko dneva. Učenci vsake delavnice so se po razporedu izmenjevali na šolskem igrišču in deset minut tekli. Učitelji smo skrbeli za to, da je ves čas nekdo tekel, pri tem smo tudi sami sodelovali in tekli za dober namen, da smo skupaj z učenci naredili nekaj dobrega zase in za okolje. Tega so se zavedali tudi otroci, zato so z veseljem sodelovali pri tem podvigu. Ustavil nas ni niti občasen rahel dež. Tako smo šolsko igrišče zapolnili z 210-minutnim neprekinjenim tekom.

Ta dan smo učitelji za učence organizirali tudi Pešbus. K sodelovanju smo povabili starše in stare starše naših učencev, da so se nam lahko pridružili kot spremljevalci. Pripravili smo dve progi po Zadobrovi in Novem Polju z ‘voznim redom’ ter označenimi postajami, na katere so zjutraj lahko starši ali stari starši pripeljali otroke, izbrani učitelji pa so jih nato prevzeli in jih varno spremljali do naše šole. Učenci so za motivacijo prejeli vozovnico za Pešbus, na cilju so dobili štampiljko. S to akcijo smo hoteli učitelji otroke spodbuditi, naj v šolo prihajajo peš. To bi pripomoglo ne le k njihovemu zdravju in čistejšemu okolju, tudi staršem bi pokazali, da na poti do šole ne potrebujejo vedno avtomobila. Zaradi tega nameravamo to akcijo ponoviti tudi prihodnje šolsko leto.

V okviru Eko dneva je potekala tudi zbiralna akcija starega papirja. Učitelji smo učence spodbujali, da so po razredih zbirali papir, zbrana sredstva smo na koncu namenili šolskemu skladu. Od 25. marca do 18. aprila pa so učenci tekmovali tudi v zbiranju plastičnih pokrovčkov. Na Eko dan so izbrani učenci, ki smo jih poimenovali ‘eko frajerji’, po vseh razredih zbrali vse pokrovčke in z njimi napolnili umetniško okrašeno zbiralno škatlo, ki so jo učenci poimenovali Zamaškožer. Oddelek, ki je zbral največ starega papirja in zamaškov, je bil nagrajen na prireditvi, ki smo jo pripravili na dan Zemlje, 22. aprila. Učenci 1. b razreda so zbrali največ plastičnih pokrovčkov (48 kg), zato so za nagrado od Eko šole prejeli eko material, podjetje Presad pa jim je darovalo jabolčne sokove. Največ starega papirja so zbrali učenci 4. b razreda (640,5 kg) in za to prejeli simbolično nagrado.

Z organizacijo Eko dneva se zaposleni in učenci na Osnovni šoli Zadobrova vsako šolsko leto trudimo pokazati, da želimo spodbujati dobro počutje vseh ter ohranjati naravo. Za to si učitelji in učenci prizadevamo vsak dan pri pouku, in sicer z uporabo eko materialov, v zabojnikih ločujemo odpadke, zbiramo odpadne baterije, sijalke in majhne elektronske naprave. Za zapuščene živali zbiramo hrano in smo solidarni, saj sodelujemo v akcijah Rdečega križa in zbiramo nove šolske potrebščine ter oblačila. Zbiramo tudi rabljene predmete (očala, oblačila) in jih namenimo tistim, ki jih potrebujejo. V šoli uporabljamo higienski papir iz reciklirane embalaže – tetrapak. Za nas je zdrava prehrana najpomembnejša. Letos smo izvedli evidenčno naročilo za dobavo šolskih malic. Tako sedaj nabavljamo od lokalnih dobaviteljev izdelke, ki so kakovostnejši, okusnejši in bolj zdravi.

 

Zapisal Robert Povirk, učitelj na OŠ Zadobrova

X