V sredo, 27. novembra, smo na OŠ Preserje pri Radomljah organizirali regijsko srečanje koordinatorjev programa Ekošola s praktično delavnico o zmanjševanju količin odpadkov in izobraževanju o krožnem gospodarstvu.
Osrednje vodilo »Odpadek je surovina« je povezovalo različne sklope delavnice, ki so jo sooblikovale Tina Mavrič iz podjetja AquafilSLO, Karmen Koprivec in Marta Hrovatin iz SŠ Domžale ter dr. Martina Erjavšek s Pedagoške fakultete v Ljubljani in Meri Plot Zupančič iz OŠ Kašelj, ki sta jo zaokrožili s praktičnim delom in sodelovanjem mentorjev v učnih urah iz priročnika Krožno gospodarstvo in tekstilije. Vsak udeleženec je dobil tudi tiskani izvod priročnika.
Udeležence je pozdravila Jasna Korbar, ravnateljica OŠ Preserje pri Radomljah. Uvodni del smo namenili letošnjim novostim s poudarkom za dejavnosti osnovnih šol ter pojasnili namen obiskov predstavnikov programa Ekošola po ustanovah v sklopu podeljevanja ali ohranjanja znaka Zelena zastava. Z obiski želimo predvsem podpreti šole in mentorje pri dejavnostih, se pogovoriti o vprašanjih, izzivih, možnih izboljšavah, načinu dela in svetovati glede na prakse drugih ustanov. Med delavnico je potekal tudi praktičen prikaz razslojevanja in recikliranja kartonske embalaže za mleko in sokove z mini pulperjem.
Odpadek je surovina – izobraževanje in praktični primeri krožnega gospodarstva
Osnove krožnega gospodarstva – kaj je, zakaj in kako delovati po načelih krožnosti – ter predvsem, zakaj potrebujemo prehod od recikliranja v krožno gospodarstvo in podaljševanje življenjske dobe izdelkom, je predstavila Lucija Marovt. Tina Mavrič iz podjetja AquafilSLO je predstavila tehnološke in procesne spremembe podjetja, ko so se odločili za preusmeritev v krožne rešitve in izdelke. Pri njih iz odpadnih ribiških mrež in odpadne plastične embalaže izdelajo vlakna regeneriranega najlona ECONYL®, z udeleženci pa smo se pogovarjali o izzivih predelave in recikliranja naših oblačil, ki so izdelani iz različnih vrst tekstilij.
Mentorici Marta Hrovatin in Karmen Koprivec iz SŠ Domžale sta predstavili njuno večletno delo in izkušnje uvajanja vsebin krožnega gospodarstva z učnimi urami in s praktičnim delom. Izpostavili sta pozitivne vtise dijakov z nagradne delavnice, ki si jo je njihova šola prislužila z večletnim uspešnim in zavzetim sodelovanjem v projektih Krožnost je naša priložnost in Oblikovalski izzivi, Eko-paket ter drugih. Delavnico smo organizirali s sodelovanjem organizacije Healthy Seas.
Dr. Martina Erjavšek s Pedagoške fakultete v Ljubljani in Meri Plot Zupančič z OŠ Kašelj sta vodili praktično delo po skupinah po priročniku Krožno gospodarstvo in tekstilije s primeri učnih ur od vrtca do srednje šole. Mentorji so tako sami preizkusili učne ure ter posebej pripravljene delovne liste, da jih bodo lažje uvajali v svoje delo. Vsi mentorji so prejeli tiskane izvode priročnika, prav tako tudi plakate, ki so priloga priročnika. Strinjali smo se, da je izvedba praktične delavnice koristi mentorjem, izmenjavi izkušenj in mnenje. Predvsem želimo, da bodo po opravljenih dejavnostih podali povratne informacije, s katerimi bomo lahko gradiva dopolnili in pripravili nova.
Predstavitve in delovni listi:
Predstavitev in novosti v šolskem letu 2024/2025
Zmanjšajmo odpadke_Krožno gospodarstvo (Lucija Marovt)
AquafilSLO_Regenerirani najlon (Tina Mavrič, AquafilSLO)
SŠ Domžale_dobra praksa_Odpadek je surovina (Marta Hrovatin, SŠ Domžale)
SŠ Domžale_Delavnica za dijake_Healthy Seas (Karmen Koprivec, SŠ Domžale)
Delavnico smo izvedli v sklop projekta Krožnost je naša priložnost in Oblikovalski izziv, vsebine in gradiva lahko uporabite v projektih Eko-paket, Odpadkom dajemo novo življenje, Ne zavrzi oblek – ohrani planet, Mladi poročevalci za okolje in drugih.
Povezave:
- Krožno gospodarstvo in tekstilije-priročnik za mentorje od vrtca do srednje šole-učne ure.pdf
- plakati za dopolnitev učnih ur v priročniku: