5. marca 2024 je na OŠ Šmartno pod Šmarno goro potekal izobraževalni dan za učitelje in učence, ki prihajajo iz pilotnih šol, vključenih v mednarodni projekt Zeleni pingvin.
Zeleni pingvin je inovativna digitalna platforma, ki je zasnovana za podporo pametnim mestom v njihovih prizadevanjih za trajnost in vključenost prebivalcev. Uporabnike spodbuja k spreminjanju navad ter tako prispeva k energetski učinkovitosti.
Na srečanju je bila predstavljena nova platforma z izobraževalno vsebino in aktivnostmi, ki jih bodo lahko izvajali učenci. Učitelji iz programa Ekošola so predstavili primere dobrih praks, prek katerih ozaveščajo mlade o pomenu ohranjanja planeta in kako lahko delujejo, da bo njihov ogljični odtis čim nižji. V projekt so vključeni tudi Mladi poročevalci za okolje, ki so raziskovali, kako lahko skupaj delujemo za podnebno nevtralna in pametna mesta.
Srečanje smo obogatili z dvema predavanjema: Garsia Kosinac (Skupina GEN / Svet energije) je predstavil ogljični odtis v vsakdanjem življenju, dr. Gašper Stegnar (Inštitut Jožef Štefan) pa je predstavil, kako poteka spremljanje emisij toplogrednih plinov.
Projekt izvajajo partnerji Iskraemeco, Mestni občini Ljubljana in Kranj, Društvo DOVES-FEE Slovenia in FEE Norveška.
Primeri dobrih praks:
- Marjeta Kolbl, OŠ Brinje: Tko to počnemo pri nas, kako pa pri vas?
- Tanja Črepulja Bićanić, OŠ Ig: Stezice so šolske gredice
- Jerica Rajšek, OŠ Polzela: Varovanje okolja na OŠ Polzela
- Zlatka Avžner, OŠ Vransko – Tabor: Pustimo manjši ogljični odtis
- Lucija Marovt, program Ekošola, nacionalna koordinatorka programa Mladi poročevalci za okolje: Zeleni pingvin in Mladi poročevalci za okolje – skupaj za podnebno nevtralna in pametna mesta
Predavanji:
- Garsia Kosinac, strokovni sodelavec Skupine GEN-i, Svet energije: Ogljični odtis v vsakdanjem življenju – Kaj res šteje?
- dr. Gašper Stegnar, raziskovalec Instituta Jožef Štefan: Spremljanje in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov