OPIS PROJEKTA:
Voda je naravna dobrina in je nujen pogoj za življenje na Zemlji. Voda v naravi nenehno kroži. Z izhlapevanjem prehaja v ozračje in se s padavinami vrača nazaj na zemeljsko površje, kjer se del vode porabi za življenjske združbe (zelena voda), del odteče v reke in v podzemlje (modra voda), del vode pa izhlapi.
Na našem planetu je sladke vode le še nekaj manj kot 3 odstotke, dostopne pa še precej manj (le 1,2 odstotka). V zadnjih 100 letih se je poraba (pitne ali sladke) vode povečala za šestkrat. Že danes je mnogo dežel na svetu, kjer je pomanjkanje vode, še posebej čiste pitne, veliko. Naraščanje števila prebivalstva in grožnja klimatskih sprememb lahko ob dosedanjem načinu uporabe vode pripelje do velike svetovne krize z vodo. Poleg tega naraščajo emisije nevarnih snovi v vodi in s tem vplivajo na slabšanje njene kakovosti ter primernosti razpoložljivih vodnih virov za uporabo. Po podatkih iz leta 2020 kar 6 odstotkov svetovne populacije še vedno nima dostopa do čiste, pitne vode.
Slovenija je bogata z vodami, čeprav niso enakomerno prostorsko razporejene. Vodne površine v Sloveniji pokrivajo okoli 272 km2, v geoloških enotah, ki lahko prevajajo in akumulirajo podzemno vodo, pa je okoli 50 m3/s dinamičnih zalog.
Podobno kot v večini evropskih držav, si tudi v Sloveniji v skladu z Okvirno direktivo o vodah prizadevajo, da zaščitijo in izboljšajo kakovost vode. Prednostna naloga je odpravljanje škodljivih vplivov na vode, zagotavljanje vode primerne kakovosti za človeka in naravne ekosisteme ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Projekt Voda – naše bogastvo je namenjen vrtcem, osnovnim in srednjim šolam ter fakultetam, ki lahko skozi različne aktivnosti raziskujejo vodna telesa v svoji okolici.
CILJI:
Otroci, učenci, dijaki, študenti:
- cenijo vodo kot življenjsko vrednoto,
- poznajo vire pitne vode,
- poznajo kroženje vode v naravi,
- spoznajo najpogostejša onesnažila voda in posledice onesnaževanja z njimi,
- se seznanijo s porabo vode doma/v vrtcu/šoli,
- načrtujejo ukrepe, s katerimi lahko varčujejo s porabo pitne vode (doma in v vrtcu/šoli),
- se seznanijo z delovanjem čistilne naprave,
- se seznanijo s problematiko pomanjkanja pitne vode na Zemlji …
- Izobraževalna risanka: Kapljica in Listek raziskujeta – Kako deluje čistilna naprava
- Izobraževalna risanka: Lepši svet – kroženje vode
- Kapko – varuh čiste vode
- Cevkov poskus: Ognjemet v vodi
- Cevko: Kroženje vode
- Cevko: Pot pitne vode
- Cevko – Varuj in varčuj
- Cevkova pot
- Dnevnik – Vodni detektivi
- Dnevnik – Opazovanje mokrišča
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
Skozi šolsko leto izberite aktivnosti, s katerimi boste otrokom/učencem/dijakom približali pomen vode in problematiko pomanjkanja pitne vode, raziščite vodna telesa v vaši bližini (raziskujte biotsko pestrost v njeni bližini), izvedite v vrtcu/na šoli ozaveščevalno akcijo, s katero boste izpostavili pomen varčevanja s pitno vodo, očistite brežino bližnjega potoka …
Pripravili smo nabor aktivnosti, ki so vam lahko v pomoč: