3. aprila 2024 se je v prostorih Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, natančneje na Oddelku za zootehniko, odvila praktična delavnica za mentorje projekta Hrana ni za tjavendan.
Osrednji del delavnice je bil namenjen predstavitvi dobrih praks iz devetih izobraževalnih ustanov, program pa so popestrili še kuharski mojster Sašo Šketa, dr. Stojan Kostanjevec in dr. Martina Erjavšek iz Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, Lenka Puh iz Zavoda Jazon/Skupine Etri ter Gregor Cerar s predstavitvijo projekta Zeleni pingvin.
Dogodek se je pričel s kratko predstavitvijo projekta Hrana ni za tjavendan, ki se v sodelovanju s podjetjem Lidl Slovenija izvaja že 10. leto, v okviru programa Ekošola pa projektne aktivnosti vodi Tina Hribar.
Sledil je pozdrav nacionalnega koordinatorja programa Ekošola mag. Gregorja Cerarja, ki je pozdravil vse prisotne ter se jim zahvalil za udeležbo in sodelovanje. V nadaljevanju sta besedo prevzela Dr. Stojan Kostanjevec in Dr. Martina Erjavšek iz Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, ki sta s predavanjem Prehrana in trajnost in didaktično igro o pripravi in sestavi zajtrka udeležence spodbudila k razmisleku o prehrani in vplivu živil na okolje.
Kuharski mojster Sašo Šketa, ki redno sodeluje s podpornikom projekta podjetjem Lidl Slovenija, je tekom celotne delavnice predstavil recepte in pred nami predstavil kar štiri jedi. Naše brbončice je razvajal s krekerji z brokolijem in semeni s pestom, indijskim praženim rižem s tremi jajci, solato z gorčičnim solatnim prelivom in okusno sladico blondie z orehovo potico.
Udeležence je pozdravila tudi Lenka Puh iz Zavoda Jazon in Skupine Etri ter imela kratko predstavitev z naslovom Več slovenskega čaja v javne zavode.
Mag. Gregor Cerar je zbranim predstavil projekt Zeleni pingvin, v okviru katerega program Ekošola z ostalimi partnerji uči šolarje, kako zmanjšati ogljične emisije in uporabljati manj virov energije.
Osrednji del delavnice so predstavljale predstavitve dobrih praks mentorjev projekta Hrana ni za tjavendan.
Sodelujoče ustanove:
Vrtci: VVZ Kekec Grosuplje, Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona, Vrtec Antona Medveda Kamnik.
Osnovne šole: OŠ Brinje Grosuplje, OŠ Šentvid, OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika in OŠ IV Murska Sobota.
Srednji šoli: ŠC PET, ŠC Šentjur.
Predstavitve:
- Karmen Gojič, VVZ Kekec Grosuplje: Iz pridnih rok do lačnih ust
- Ksenja Karlo, Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona: Z lastnimi izkušnjami do manj zavržene hrane
- Darja Vajngerl, Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona: Spodbujanje zmanjševanja odpadne hrane
- Alenka Jevšnik, Vrtec Antona Medveda Kamnik: Hrana in mi
- Marjetka Kolbl, OŠ Brinje Grosuplje: Kako zmanjšati količino zavržene hrane?
- Andrejka Rozman, OŠ Šentvid: Pomen vodje prehrane pri zmanjševanju odpadne hrane
- Darja Šega, OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika: Kakijeva marmelada
- Jasmina Zadravec, OŠ IV Murska Sobota: Hrana ni za tjavendan skozi leta
- Ana Godec, ŠC PET: Hrana in zavržki hrane
- Natalija Valant Žerak, ŠC Šentjur: Zmanjševanje hrane na ŠC Šentjur